Yapışkan sahte-nesne ilişkileri (Adhesive pseudo-object relations)

Yapışkan sahte-nesne ilişkileri (Adhesive pseudo-object relations), Judith Mitrani tarafından (1994) geliştirme sürecinin travmatik deneyimlerine dayalı bir sapma olarak tanımlanmıştır. Bu deneyimler, özellikle intrauterin ve yenidoğan dönemlerinde belirgin mahrumiyetlerle ilişkilidir. Nesnelerin objektif olarak ve hatta gerçek subjektivitenin kendisinin sağlamlaşmasının bile engellendiği, prematüre ve yanıltıcı ilişkilenmelerin yerini aldığı bir gelişim bozukluğudur. Bu bozuklukta, nesneler, öznenin varoluş hissini, güvenliği ve nüfuz edilemezliği elde etmeye çaresizce çalıştığı, kullanıldığı, sömürüldüğü, manipüle edildiği veya kaçınıldığı cansız şeyler olarak deneyimlenir. Onlardan ayrılma, kendilik yapısının felaket bir çöküşüne yol açar.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.