Yapışkan Özdeşleşim (Adhesive identification)

Yapışkan Özdeşleşim (Adhesive identification), Esther Bick tarafından (1964, 1968) bir nesneyle ilişkilenmenin arkaik bir formunu tanımlamak için oluşturulan bir kavramdır. Bu ilişki biçimi, kendilik bütünlüğü için nesnenin yakınlığını önceliklendirir. Bu tür bir ilişkilenme, projeksiyon yoluyla nesnenin içine girme isteğinden önce gelir ve en belirgin şekilde erken bebeklik döneminde görülür. Böyle bir nesne ilişkisi, nesneyi, bebeğin duygusal deneyimlerini içerebilecek bir “psişik deri” (ayrı bir girişe bakınız) pozisyonuna yerleştirir, çünkü bu deneyimler henüz tam olarak biçimlenmemiş ve bedensel duyumlarından yeterince ayrılmamıştır. Bick’in fikirleri, Donald Meltzer (1975) tarafından daha da geliştirilmiştir.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.