Yapışkan denklem (Adhesive equation)

Yapışkan denklem (Adhesive equation), Frances Tustin’in (1993) otistik çocukların davranışı ve psikolojisi için kullandığı bir kavramdır. Bu çocuklar annelerine öyle bir şekilde kronik olarak yapışırlar ki, aralarında hiçbir boşluk kalmaz ve dolayısıyla gerçek bir nesne ilişkisi gelişemez. Tustin bu kavramı, yapışkan özdeşleşim (ayrı bir girişe bakınız) ile karşılaştırmıştır. “Yapışkan denklemde, özne nesneyle aynı hisseder ve aralarında hiçbir boşluk yoktur, yapışkan özdeşleşimde ise, özne nesneye benzer hisseder ve aralarında boşluk vardır” (Tustin, 1992, Mitrani, 2001’e aktaran, s. 32).

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.