Seans İçinde Eyleme Dökme (Acting in)

Seans İçinde Eyleme Dökme (Acting in) terimi, Meyer Zeligs tarafından 1957 yılında, analiz dışında gerçekleşen “Eyleme Dökme (Acting out)” ile analiz saatleri içinde gerçekleşen “Eyleme Dökme (Acting in)” arasındaki ayrımı belirtmek için oluşturulmuştur. “Seans İçinde Eyleme Dökme (Acting in)”, hasta tarafından kanepe üzerindeki bedensel hareketler ve duruş değişiklikleri aracılığıyla ifade edilen veya daha karmaşık davranışlar içerebilen, bastırılmış anıların tezahür ettiği durumları kapsar. Bu davranışlar, genetik veya ekstra transferansiyel fantezileri, aynı zamanda bilinçdışı transferansa dayalı arzuları da içerebilir. Her iki durumda da, bir şeyler eyleme dökülürken sözcüklere dökülmez. Hatırlamanın yerini tekrarlama alır. Bu şekilde bakıldığında, “Seans İçinde Eyleme Dökme (Acting in)”, bir direnç biçimidir. Ancak, çatışmalı materyalin çocukluk döneminin sözel olmayan dönemlerine ait olduğu ve yeterli psişik temsil ve “zihinselleştirme”ye (Fonagy & Target, 1997) sahip olmadığı durumlarda, bu tür davranışsal iletişim, bunun klinik yüzeye çıkmasının tek yolunu oluşturabilir. Bu durumda, “Seans İçinde Eyleme Dökme (Acting in)” iletişimsel değerini kavramak, direnç potansiyelinden teknik olarak öncelik kazanır. Bu bağlamda, ilerleyen bir yayında Zeligs’in (1960) kendisinin “Seans İçinde Eyleme Dökme (Acting in)”, “Eyleme Dökme (Acting out)” ve serbest çağrışım arasında bir orta nokta olarak gördüğünü belirtmesi ilginçtir.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.