Kültürel Boşluk (Acculturation gap)

Kültürel Boşluk (Acculturation gap), Sudha Prathikanti’nin (1997) bir göçmen ailenin yaşça büyük ve genç üyeleri arasında, kabul edilen ülkenin kültürüne olan aşinalık ve rahatlık konusunda farklılıkları ifade etmek için kullandığı bir terimdir. Bu fark, iki nesil arasında iletişimi zorlaştırabilir ve onları kronik yanlış anlamalara ve çatışmalara sürükleyebilir. Göçmen bir analistin, kendi köken ülkesinden olan bir göçmeni tedavi etmesi durumunda, bu farkın klinik bir karşılığı ortaya çıkabilir. İkisi de benzer kültürel arka planlara sahip gibi görünse de, yeni kültürün değerlerini ne derecede benimsedikleri arasındaki fark, iletişimde zorluklara yol açabilir (Akhtar, 2006).

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.