Kazaya Yatkınlık (Accident proneness)

Kazaya Yatkınlık (Accident proneness), kendini koruma işlevinin başarısızlığı sonucunda sık sık kazalara yol açan bir durumdur ve genellikle bir dizi karmaşık faktörün birleşimi sonucunda ortaya çıkar. Bunlar arasında: (1) zihinsel çatışmaların bedensel terimlerle ifade edilmesi; (2) hadım edilme kaygısını inkar etmek amacıyla karşıfobik maceralara atılma; (3) saldırganlığın kendine yöneltilmesi; (4) özellikle ergenlik döneminde cinsel fantezilerin dramatize edilmesi bulunur. Liselotte Frankl (1963), bu faktörleri tanımlayarak, yaşa özgü kazaları karakter bozukluğunu yansıtan kazalardan ayırt etmiştir. O, çocukların ve ergenlerin erken tedavisi ile bazı saldırganlıkların serbest bırakılmasının kaza sıklığını azaltabileceğini ve daha sonraki nörotik gelişmelerin sıklığını düşürebileceğini öne sürmüştür. Theodore Dorpat’ın (1978) çalışması, “psişik faktörler kaza durumlarında bir rol oynar ancak her zaman değil.” (s. 282) sonucuna varmıştır.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.