Etkenlik ve Edilgenlik (Activity and passivity)

Hakiki nevroz (Actual neurosis), Sigmund Freud’un yazılarında 1894 yılından itibaren mevcut olan bir kavram olup, terim kendisi ilk olarak 1898’de kullanılmıştır. Freud, “Hakiki nevroz (Actual neurosis)”u “psikonevroz”dan iki temel noktada ayırmıştır: (1) İlki, çağdaş cinsel yaşamın bozukluklarından kaynaklanırken, ikincisi çocukluk döneminde yaşanan psikolojik travmalardan kaynaklanır; ve (2) “Hakiki nevroz (Actual neurosis)” semptomları, fizyolojik tepkilerden dolayı derinlik psikodinamiğine sahip olmayan problemlerle ilişkilidir. Freud, “Hakiki nevroz (Actual neurosis)”u “nörosteni” (özellikle sık mastürbasyon sonucu cinsel fazlalıktan kaynaklanan) ve “anksiyete nevrozu” (azalan frekans veya cinsel boşalmanın kötü kalitesinden kaynaklanan) olmak üzere iki tipe ayırmıştır. Bu durumlar Freud’a göre psikanalitik tedaviye uygun değildir. Freud’un erken dönem anksiyete teorisinin bir yan ürünü olan “Hakiki nevroz (Actual neurosis)” kavramı artık modası geçmiş olarak kabul edilir. Cinsel aktivitenin fazlası veya eksikliğinden kaynaklanabilecek herhangi bir semptom, artık ilk etapta erotik yaşamı bozan psikolojik rahatsızlıkların ikincil sonuçları olarak görülür (Fink, 1970).

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.