Gerçekleştirme (Actualization)

Gerçekleştirme (Actualization), psikanalizde üç farklı şekilde kullanılan bir ifadedir. (1) İlk kullanım, büyüyen bir çocuğun fantezilerinin, dış gerçeklikte beklenmedik bir olayla birdenbire onaylanması durumlarına yöneliktir. Örneğin, ödipal evredeki bir erkek çocuk bir kaza geçirip bacağını kırarsa, mücadele ettiği hadım edilme kaygısı “gerçekleştirilmiş” olur. Bu tür bir “gerçekleştirme”, “saplantı” eğilimine (ayrı bir girişe bakınız) katkıda bulunur. (2) Terimin ikinci kullanımı, bir bireyin dileklerini ve gündüz düşlerini, dış gerçeklikte somut bir ürün (örn. heykel, bina, mekanik icat, tablo veya kitap) haline getirmesi bağlamındadır. (3) Son olarak, klinik durum içinde “gerçekleştirme”, analistin geçici olarak hastanın kendisine atfettiği transferans özelliklerini yaşadığı “rol-uyumlu tepki” (Sandler, 1976) durumunun karşılığıdır.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.