Eylem Dili (Action language)

Eylem Dili (Action language), Roy Schafer’in (1976) psikolojik olayları tanımlamak için geleneksel psikanalitik kavramları güçler, mekanizmalar ve yapılar yerine dinamik süreçler açısından anlatan bir alternatif oluşturduğu bir dil biçimidir. Bu, psikolojik fenomenlere ilişkin olarak isimler (örn. libido) ve sıfatlar (örn. güçlü benlik) kullanımından vazgeçilmesini ve bunun yerine fiil-zarf yapısı (örn. “kendisini diğerlerine karşı acımasızca davranırken bunu bilinçli olarak kaydetmez”) kullanılmasını gerektirir. Psikolojik aktivite ile ilgili olarak da Schafer’in “dili”, birinin “daha arkadaş canlısı hale geldiğini” söylemek yerine, “daha önce olduğundan daha arkadaşça davranıyor” şeklinde konuşmayı önerir. Böyle bir kavramsal temel, hazırlık, önlemler, kurucu ve nihai adımların tümünü bir eylem dizisi olarak görmemizi gerektirir. Schafer’in önerisi geniş çapta kabul görmedi ve aslında oldukça sert bir şekilde eleştirildi (Barratt, 1978), ancak ‘tek kişilik’ psikolojisinden vazgeçilmesi yönünde erken bir itici güç olarak görülebilir ve günümüzün ilişkisel ve öznel perspektiflerine bir geçiş sağlar.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.