Etkenlik (Activity)

Etkenlik (Activity), Robert Emde’ye (1988) göre, bebeklik döneminin “temel motivlerinden” biridir ve davranış ve gelişim üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. “Etkenlik” için yerleşik bir eğilim vardır ve bu, öğrenme veya pekiştirme bağımsız, giderek artan bir organizasyon ve dünyanın bağımsız bir şekilde anlaşılmasını beraberinde getirir (s. 28). Bebeğin etkenliği, giderek karmaşıklaşan görevlerde çaba göstermeyi en üst düzeye çıkarmaya yönelik ebeveyn davranışları ile eşleşir. Emde, bebeklik döneminin “temel motivleri” olarak etkenliğin yanı sıra “sosyal uygunluk”, “duygusal izleme” ve “kendi kendini düzenleme”yi (her biri için ayrı girişlere bakınız) dahil eder.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.