Depresyon

Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da bilinir. Depresyonu olan kişilerde günlük aktivitelere karşı zevk alamama, iştah ve uyku değişiklikleri, yorgunluk, değersizlik ve suçluluk duyguları, konsantrasyon kaybı ve intihar düşünceleri gibi çeşitli belirtiler görülür . Depresyonun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik, biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir . Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır ve ilaç tedavisi ile psikoterapi birlikte uygulanabilir . Depresyon tanısı için en az iki hafta boyunca belirtilerin devam etmesi gerekir . Depresyon her yaşta görülebilir ancak kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanır.

Etimolojisi

Depresyon kelimesinin etimolojisi Fransızca dépression sözcüğüne dayanır. Bu sözcük Latince depressio “çukur” sözcüğünden alınmıştır . Latince depressio ise Latince deprimere “bastırmak, çökertmek” fiilinden + (t)ion ekiyle türetilmiştir . Latince deprimere fiili de Latince premere, press- “basmak” fiilinden de+ önekiyle oluşturulmuştur. Depresyon kelimesi Türkçede hem ruhsal hem de ekonomik çöküntü anlamına gelir.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.