Bağımlılık (Addiction)

Bağımlılık (Addiction), birçok psikanalist tarafından oral bağımlılık ve genital öncelikten mastürbatif zevke gerileme ile ilişkilendirir (Abraham, 1908; Fenichel, 1945; Freud, 1897, 1905a). Ego psikolojisi açısından, bağımlılık; etkilenen ego savunmaları, inkarın kullanımı, öz-denetimin eksikliği ve ilkel savunmaların baskınlığı gibi özelliklerle ilişkilendirilir (Abraham, 1908; Krystal & Raskin, 1970; Mack, 1981; Rado, 1926). Nesne ilişkileri açısından, bağımlılık, sınırda kişilik organizasyonu (Kernberg, 1967; Waska, 2006) ve geçici ilişkilerin kaybı gibi ana özelliklerle tanımlanır. Kendilik psikolojisi açısından ise, bağımlılık, kendilik düzenlemesinin başarısızlığı olarak görülür (Levin, 1987). Neredeyse tüm yazarlar, bağımlı bireyin “temel yarası”nın (Simmel, 1948, s. 27) erken, preödipal dönemde yaşanan kişilik hasarından kaynaklandığı konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte, sosyal değişkenlerin ve yapısal zayıflıkların rolünü de göz ardı etmezler, bu da preödipal ego hasarı olan herkesin bağımlılık geliştirmediğini açıklar.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.