Akardeon Olgusu (Accordion phenomenon)

Akardeon Olgusu (Accordion phenomenon), psikoanalitik olarak yönlendirilmiş resmi olmayan diplomasi sırasında gözlemlenen bir fenomendir ve ilk olarak Vamik Volkan (1987) tarafından tanımlanmıştır. ‘Düşman’ gruplar arasında psikoanalitik olarak yönlendirilmiş kolaylaştırıcılar yardımıyla diyalog gerçekleşirken, katılımcılar aniden bir yakınlaşma deneyimler. Bu yakınlık, birbirlerinden yeniden uzaklaşma ve ardından tekrar yakınlık ile izlenir. Volkan, bu durumu bir akordiyonun bir araya getirilip sonra tekrar ayrılmasına benzetir—bir araya sıkıştırma ve ardından çekme. Katılımcılar içinde, gizli kalan ve analitik olarak yönlendirilmiş kolaylaştırıcılarla ele alınmadıkça gerçek dünya konuları hakkında etkili bir tartışma yapılamayacağını belirtir. Volkan, bu tür bir ‘akordiyon çalma’nın bir süre devam etmesine izin verilmesi gerektiğini, böylece duygusal salınımların, katılımcıların büyük grup kimlikleri hakkında daha güvenli hissetmelerini sağlayacak şekilde yerini almasını sağlayacağını vurgular.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.