Adaptation (Uyum)

Adaptation (Uyum), Heinz Hartmann tarafından, bireyin çevresiyle uygun ve avantajlı bir şekilde başa çıkma kapasitesi olarak tanımlanmıştır bu terimi. Birey, kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere çevreyi değiştirdiğinde, sonuçlanan uyuma “alloplastik uyum” denir. Ancak, birey çevreye yanıt olarak kendisini değiştirdiğinde, uyum “otoplastik uyum” olarak adlandırılır. Otoplastik uyumun uçları, aşırı derecede inhibe edilmiş davranışlar ve bukalemun gibi dış gerçekliğin taleplerine uyma durumları olarak görülür. Alloplastik uyumun uçları, göç etme, boşanma ve ilginç bir şekilde yeni şeyler icat etme kapasitesi gibi durumlarda görülür. Genellikle, her iki uyum formu da bu kadar uç durumlar olmadan var olur ve bu, her iki alloplastik ve otoplastik uyumun talep ettiği evlilik kurumu gibi durumlarda açıkça görülür.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.