Abstinence (Perhiz)

Abstinence (Perhiz), Sigmund Freud tarafından, özellikle ‘nakil aşkı’ ve bu tür bir ‘aşk’ karşısında uygun terapötik tavır ne olmalıdır açıklanırken, ‘tedavi abstinence (Perhiz) ile yürütülmelidir’ şeklinde katı bir şekilde ilan edildiği bir kavramdır (Freud, 1915a, s. 165). Bu, analistin hasta taleplerine açık ya da kapalı erotik tavizler vermemesi gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak, nörotik acıyı yerine koyma zevkleriyle hafifletecek ve daha derin bir yorum yoluyla çözülmesi gereken sorunun çözümünü engelleyecektir. Başlangıçta libidinal baskılara transference içinde sınırlı olmakla birlikte, ‘Abstinence (Perhiz) kuralı’ aynı zamanda negatif transferlere de uygulanır. Analist, hastanın kendisini ‘kötü’ olarak düşündüğü kadar ‘kötü’ olmadığını kanıtlamak için cazip bir duruma düşmemelidir. Genel olarak, Abstinence (Perhiz) ilkesi, transference’i değiştirmek için ne hastayı şımartarak ne de kendi görüşümüzü ısrarla savunarak ya da davranışımızı değiştirerek çabalamamız gerektiğini gerektirir. ‘Abstinence (Perhiz) kuralı’ ile ilgili dört şey daha vurgulanmalıdır: (1) Abstinence (Perhiz), hastanın yaklaşımlarına sessiz kalmakla eşitlenmemelidir; Herbert Schlesinger (2003, ss. 152-154), analistin sessizliğinin bazen bir eylem—hatta hastanın hissedebileceği düşmanca bir eylem—olarak algılanabileceğini akıllıca savunmuştur; (2) Abstinence (Perhiz), hem analizanı hem de analisti etkiler; ilki mahrumiyeti tolere etmek zorunda kalırken, ikincisi hastayı tatmin etme dürtülerini kontrol etmek zorundadır; (3) Abstinence (Perhiz), hastanın analitik benliğini destekleyen ara sıra ve nazik teşvik edici yorumlarla birlikte var olabilir; ve (4) analizin öznel matrisinde tetiklenen Abstinence (Perhiz)’ın uzak türevleri, her iki tarafın da oturumlar sırasında yemek yememesi, içmemesi veya sigara içmemesi (purolar!) gibi şeyleri de içerebilir.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.