Abreaksiyon

Abreaksiyon, Sigmund Freud tarafından 1893 yılında, bir travma ile ilişkilendirilen bastırılmış duyguların bunun hakkında konuşarak boşaltılabileceğini belirtmek için kullanılan bir kavramdır. Bu, ‘belirli bir an veya problemin odak noktasına getirilmesi’ ile gerçekleşen duygu salınımı, Freud’un erken dönemde histerik dönüşüm semptomlarını tedavi etme yönteminin temel taşını oluşturmuştur. Ancak, psikanalizin evriminin daha sonraki aşamalarında, abreaksiyonun tedavi yöntemine merkeziliği yerini yorumdan türetilen içgörüye bırakmıştır. Yine de, Edward Bibring (1954) tarafından geniş çapta okunan ‘Psikanaliz ve dinamik psikoterapiler’ adlı makalesinde abreaksiyonu, psikanalizin beş terapötik aracından biri olarak belirtmiştir (diğer dördü ‘öneri’, ‘manipülasyon’, ‘açıklama’ ve ‘yorum’dur; her biri için bu sözlükte ayrı girişler bulunmaktadır). Bibring, abreaksiyonu veya ‘duygusal yeniden yaşama’yı, hastaya bastırılmış materyalin gerçekliğini kanıtlama ve güvenilirlik kazandırma olarak görmüştür. Vamik Volkan (1976) bu görüşe katılmış, ancak abreaksiyonun ‘klasik’ anlamda da tedavide gerçekleştiğini eklemiştir. O, abreaksiyonun ‘duygusal taşkınlık’tan (ayrı bir girişe bakınız) ölçülü bir sekonder süreç işlevselliği ve gözlemleyen benliğin korunduğu şekilde farklı olduğunu belirtmiştir. Sonuç olarak, abreaksiyon sırasında hasta, duygusal ve düşünsel deneyim alanları arasında bağlantılar kurabilirken, duygusal taşkınlık sırasında bunu yapamaz.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.