Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi (Kapalı Alanda Kalma Korkusu) Nedir?
Klostrofobi (Kapalı Alanda Kalma Korkusu) Nedir?

Klostrofobi kelimesi, Latince kökenli iki kelimenin birleşimiyle oluşmuştur:

  • Claustrum: “Bir kapatma aracı; kapatılmış bir yer, sınır kalesi” anlamına gelir.
  • -Phobia: “Korku” anlamına gelir.

Bu iki kelimenin birleşimiyle “kapalı alan korkusu” anlamına gelen klostrofobi kelimesi oluşmuştur.

Klostrofobi, kişinin kapalı alanda kalma korkusudur. Klostrofobide kişiler kapalı, dar ve küçük alanlarda kalmaktan korkarlar. Bu yerlere girdiklerinde panik atak geçirmekten, nefessiz kalmaktan ve hatta boğuluyormuş hissine kapılmaktan çok fazla endişe duyarlar. Kimisi odada kilitli kalmaktan dahil korku duyar. 

Bu hastalığın boyutu kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Klostrofobisi olan bir birey, bulunduğu ortamda sıkışıp kalmış hisseder ve sanki duvarlar üzerine geliyormuş gibi algılar.

En sık görülen şekliyle kişi kendini nefes alamıyormuş ve nefessiz kalmış hisseder. Bunun devamında panik nöbetleri görülmeye başlanır. Panik nöbetleri özellikle kapalı bir mekana girildiğinde ve girme ihtimali belirdiğinde ortaya çıkan çok yoğun kaygının yansımasıdır.

Kişi bu kaygıyı yaşamaya başladığı an vücudunda;
Baş dönmesi, titreme, çarpıntı, terleme gibi farklı reaksiyonlar gerçekleştirir.
Zihinde ise;
Bayılacakmış hissi duyma ve kaygıyla gelen ağlama krizleri başlar.

Bu  korkuları üst üste yaşayan kişi, uçağa binmekten, asansöre binmekten, tiyatro ve sinema gibi kapalı salonlara gitmekten korkar ve bu tarz ortamlardan kaçınır.

Klostrofobinin Nedenleri Nelerdir?

Klostrofobinin ele alabileceğimiz tek bir nedeni yoktur.

Yetişkinliğe erişmeden önce yaşanan kabul edilemez olaylar, bu hastalığın oluşumuna yol açabilir. Bu olaylar arasında, çocuğun cezalandırma amacıyla bir yere kilitlenmesi ve kilitlendiği yerde uzun süre kalması yer alır. O an yaşanan düşünceler ve duygular da bu hastalığın tetikleyicileri arasındadır.

Klostrofobi, çocukluk çağı dışında yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Panik atak, agorafobi ve travma gibi durumlar, bu fobinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 Klostrofobi de Terapi Süreci

 Bu durum kişinin günlük hayatını etkileyecek, ruh sağlığını bozacak bir seviyedeyse mutlaka psikiyatriste başvurulmalıdır. Depresyon ve anksiyete gibi durumlarda, tedaviye yardımcı olması için ilaç tedavisi düşünülebilir.

Klostrofobi terapisinde en sık kullanılan terapi yöntemi bilişsel-davranışçı terapidir.  Bilişsel-Davranışçı Terapi yöntemi ile kişilerin olumsuz düşünce kalıplarını değiştirmeleri sağlanır. Bu durum kişinin hissetmiş olduğu korkunun gerçek dışı bir korku olduğunu ayırt edebilmesine yardımcı olur.

 Maruz bırakma adı verilen yöntem en yaygın kullanılan davranışçı tekniktir. Bu teknikte kişinin korkularıyla gitgide artan bir derece ile yüzleşmesi hedeflenir.

Başlangıçta sıkıntılı ve korku verici olan bu işlem, hasta korkulan yerde uzun süre durursa alışma ve  korkunu azalması ile sonuçlanır. Tedaviye istekli ve uyumlu olan bir bireyde birkaç seansta önemli bir ilerleme kaydedilebilir. Şişli Terapi Enstitüsü uzman kadrosu ile klostrofobi tedavisinde sizlere yardımcı olmak isteriz.

Daha Fazlası İçin

Aşağıda bulunan videodan klostrofibinin semptomları hakkında bildi edinebilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=6t5QL3ksAPA

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.