Peter Pan Sendromu Nedir?

Peter Pan Sendromu Nedir? Şişli Terapi Enstitüsü, Nişantaşı Terapi, Beşktaş Terapi, Sarıyer Terapi

Peter Pan sendromu (Peter Pan kompleksi), büyüme korkusu olan çocuklarda ve olgun oldukları halde çocuk gibi davranan insanlarda görülen, kişilerin kişilerarası ilişkilerinde, işiyle olan  ilişkisinde  ve sorumluluk almasında genel tutumunda yeterince olgunlaşamadığını  gösteren davranış bozukluklarına verilen addır.

Bu sendrom en çok sosyal görevlerin olduğu olgun yaşlarda ortaya çıkmaktadır. En çok bekar insanlarda görülmektedir. Dan Kiley’e göre, bu sendromun küçüklükte, annenin baskısı ve babanın otoritesizliğinden kaynaklanmaktadır.

Peter Pan Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Peter Pan Sendromunun belirtileri:

 • Maddi açıdan sorumluluk eksikliği,
 • İstikrarlı bir kariyer inşa etmekte zorlanma,
 • Sürekli başka iş ve hobilerin peşinden koşmak,
 • Hiçbir çaba göstermeden gerçekçi olmayan bir hedefe tutunmak,
 • İnsan ilişkilerine yeterli ilgiyi gösterememe,
 • Başarısızlıklar için başkasını suçlama.

Farklı Yaş Gruplarında Farklı Tepkiler Görülür

 • 12-17 yaş arasında: Peter Pan sendromu bu yaşlarda sorumsuzluk, tedirginlik, yalnızlık ve cinsel rol çatışmaları kendini gösterir. İçinde bulunduğu görevlerden kaçıp yalnız kalır.
 • 18-22 yaş arasında: Bu yaşlarda ise kendini fazla beğenme, narsizm ve şovenist tavırlar ağır basar.
 • 23-25 yaş arasında: Belirsiz ve genel bir doyumsuzluk hali, bu doyumsuzluktan şikayet ederek yardım arayışı içinde olma, mutsuz ve rahatsızlık duygularından dolayı şiddetli bir kriz dönemi görülür
 • 26-30 yaş arasında: Büyümüş bir yetişkin rolü oynar.
 • 31-45 yaş arasında: Evlenen, çocuğu ve işi olan Peter Pan sendromlu kişiler bu yaşlarda her şeyi olmasına rağmen yaşamı sıkıcı bulmakta, hayatı monoton yaşamakta ve ümitsiz bir durum içindedir.
 • 45 yaş üstü: Yaşı ilerleyen erkekler depresif bir duygu durum içinde, ajite davranışlar sergiler. Gençliğini yeniden geri alma düşüncesinde olup; çocuk olmaya çalışır, bulunduğu hayatı sıkıcı bulur ve bu nedenle isyan edip istemediği hayat modundan uzaklaşma çabası içine girer.

Terapi Süreci

Bu sendrom genellikle çocukluk döneminden kaynaklanan bir hastalıktır. Ancak uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi mümkündür. Bu sebeple bir psikolog ve psikiyatrist tarafından bu tanı konulan kişilerde psikoterapiler sayesinde Peter Pan sendromu belirtileri en alt düzeye indirilir. Amaç kişilerin gerçek dünyaya döndürülmesi ve sorumluluk almaları sağlamaktır. Şişli Terapi Enstitüsü olarak Peter Pan Sendromu yaşayan bireylere yönelik psikolojik destek sağlıyoruz. Size uygun bir terapiste sizi yönlendirmemizi isterseniz bizlere başvuruda bulunabilirsiniz.

*Bu İnternet Sitesi ve örn., okuduğunuz, dinlediğiniz veya gördüğünüz her türlü içeriği yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Şişli Terapi Enstitüsü, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması konusunda büyük bir özen göstermektedir. Ancak; İnternet Sitesi veya içeriği ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Yani hususi olarak; İnternet Sitesi ve sunulan bilgilerin veya bağlantı verdiği içeriklerin kesinliği, eksiksizliği, yasalara uygunluğu, güncelliği, kullanılabilirliği veya doğruluğu ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

*Şişli Terapi Enstitüsü, İnternet Sitesinde yer alan eskimiş bilgileri kaldırmakla veya güncellemekle veya düzeltmekle yükümlü değildir. Şişli Terapi Enstitüsü ayrıca, bu İnternet Sitesinde yer alan bilgileri dilediği vakit, önceden bildirmeksizin, düzeltme, genişletme veya herhangi diğer bir şekilde yeniden düzenleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Ara

Sosyal Medyalarımız

Şişli Terapi Enstitüsü

Şişli Terapi Enstitüsü olarak insan yavrusunun sahip olduğu büyük potansiyele ve bu potansiyelin önündeki engellerin farkında olarak bireylere psikolojik destek sunmayı amaçlamaktayız.